reklama

Príbehy z Mŕtveho mora.

More alebo jazero? Mŕtve alebo životodarné? Jordánske alebo izraelské? Voda alebo olej? Otázky, ktoré sú už dávno zodpovedané, pri Mŕtvom mori opäť vyvstávajú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Jedna z teórii hovorí, že kedysi  bolo súčasťou Červeného mora. Tektonickou činnosťou sa vytvorila hrádza, ktorá ich oddelila asi pred 3 mil. rokmi. Oddelená časť sa uzavrela a postupne vysychala. Ďaľšou geologickou činnosťou sa sem voda z mora preliala a opäť sa vyparovala, čím sa zvyšovala koncentrácia soli. Táto obrovská nádrž je zásobovaná najmä riekou Jordán (4-6,5 miliardy litrov denne). Takže Mŕtve more je vlastne jedno veľké jazero. (s rozlohou 1050 km2,  dĺžkou 75 km, šírkou od 3 do 18 km a hĺbkou až 365 metrov) Tieto údaje samozrejme kolíšu, pretože Mŕtve more vysychá.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysoká teplota ovzdušia a vody podporuje jej intenzívne odparovanie a následné presolenie. Silná koncentrácia soli (až 10x viac , ako ostatné moria) ukončila akýkoľvek život morskej flóry a fauny v tejto časti mora. Do Mŕtveho mora sa vlievajú vody z horských minerálnych prameňov. A opäť tým, že dochádza k odparovaniu vody, je tu vysoká koncentrácia  draslíku, magnézia, brómu, jódu, síry... Obsah soli a minerálov je paradoxne uzdravujúcim zdrojom pre ľudí. Priaznivo pôsobí na nervový systém, na reumu, artritídu, kožné choroby. Vzhľadom na jeho účinky sa uvažuje i o zmene názvu tohto "morského jazera". Už nebude "mŕtve" ale hľadá sa názov blízky "životu"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mŕtve more je najnižším miestom na zemi, leží 411 metrov pod hladinou mora. Je lemované kopcami a horami dosahujúcimi výšku cca 400 metrov, teda hladinu Stredozemného mora. Tieto výškové parametre zmenšujú vplyv ultrafialových lúčov a nedochádza k rýchlemu spáleniu pokožky. Až o 10% vyššia koncentrácia kyslíka má priaznivý vplyv na astmatikov.

Mŕtve more leží medzi Izraelom a Jordánskom a zhruba v strede po celej dĺžke je vedená pomyselná hranica medzi krajinami.

Takže Mŕtve more nie je mŕtve, ak je schopné poskytnúť vodu a koncentrované bahno, ktoré pôsobia blahodarne na ľudský organizmus. Samozrejme platí to iba v prípade, že si ho človek užíva v primeranej miere.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do vody sa dá vojsť po piesku, blate, kamení, prípadne cez malé soľné jazierka. Podklad je rozpálený, takže iba pár krokov sa dá prebehnúť aby sa chodidlo nespálilo. Keď vkročíte do vody, citlivé sliznice (mužské i ženské) reagujú miernym štípaním pri kontakte s vodou. Voda je tak nasýtená soľou a minerálmi, že na povrchu kože je klzká a hustá ako olej. Samozrejme i nadnáša ako olej, preto sa v nej nedá plávať.

Keďže milujem plávanie, pokúšala som sa ale nestálo to za nič. Vodná dynamika v tejto tekutine ma riadne zaskočila, trochu nepozornosti a už som bola pod vodou. Chvíľu trvalo, kým som sa vo vode zorientovala a postavila na vlastné nohy. Dno bolo šmykľavé a z bahna vytŕčali kryštály soli.  Soľ v očiach ma štípala a oslepovala. "Mastné", zasolené ruky nepomáhali vyčistiť oči. Potrebovala som pomoc pri presune k čistej vode. Keď som sa vyumývala a tej dobroty z môjho tela sa zbavila, zobrala som do rúk fotoaparát a porobila pár záberov. Možno zaujmú a pobavia i pre vás.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V časti, kde more vysychá najviac, prevažuje biela farba pláži. Neďaleko je továreň na ťažbu a spracovanie soli a minerálov

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Opaľovanie, ležanie na vode, bahenné zábaly,...najčastejší relax pri Mŕtvom mori

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Pohľady na more, jeho útesy, farby, ktoré sa menia v závislosti od dopadu slnečných lúčov, v závislosti od koncentrácie minerálov a solí. A tesne nad morom je takmer vždy slabý opar z vyparujúcej sa vody. Vzduch je vlhký a zvlášť podvečer vonia soľou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu