Vôňa knihy

Autor: Veronika Bahnová | 9.8.2007 o 8:14 | Karma článku: 8,02 | Prečítané:  1709x

Kniha sa dá čítať, dá sa v nej listovať, dajú sa v nej pozerať obrázky,...má určite i ďalšie použitie, ale mne ku knihe patri aj to, že k nej čuchám.

Som od toho asi závislá, pretože roky vstupujem do kníhkupectva aby som si „čuchla“. Teraz v lete sú kníhkupectvá otvorené a tak idúc okolo, ma vťahuje zvláštna vôňa tejto predajne. Vstúpim a na chvíľu postojím, zavriem oči a nechám nech sa nabaží môj zmysel ukrytý v nose. Nechám nech sa chvíľu zorientuje v tej zmesi rôznorodých vôni, ktoré ma obklopia. Pociťujem pri tom zvláštne vzrušenie, ktoré prechádza celým telom. Až potom otvorím oči a kráčam smerom, ktorý mi určí môj nos.

Otváram knihu a jemne k nej privoniam. Zalistujem a pohyb papiera rozvinie ten správny buket. Znovu sa ku knihe priblížim a zhlboka sa nadýchnem v  jej bezprostrednej blízkosti. Uspokojená jej vôňou sa do nej začítam. Pár riadkov textu, či ma autorov štýl upúta. Potom názov a meno autora si všimnem. Potom recenziu na jej záložkách prečítam. A znovu otváram knihu a čítam v nej riadok po riadku, občas privoniam...Viem je to neobvyklý rituál ako vyberať knihu. Ale ja to mám takto rada a kníhkupectvo a antikvariát zatiaľ neprekonala žiadna parfuméria ani tá značková. 

Sú knihy ktoré voňajú láskou. Poznáte vôňu lásky? Je to tá, ktorá vás vnútri rozochveje. Poznám vôňu neznámych diaľav, ktorá sa mi pri knihe vybaví. Inak vonia kniha o histórii. Tá sa mi spája s vôňou jemnej zatuchliny. Rada listujem v knihách o umení. Voňajú po olejových farbách galérií. Krátke príbehy zo života  mi pripomenú vôňu ľudí, ktorých stretávam na ulici, v autobuse, v obchode, v práci...Vôňa rozprávkovej knihy je jedinečná, tá mi pripomína vôňu domova, keď zababušená v perinách som čítala jednu rozprávku pána Andersena za druhou. A tak som sa pri tom bála o „Škaredé káčatko“, o „Dievčatko so zápalkami“, bála som sa Ľadovej kráľovnej,... aby som napokon prežila pocit úľavy, keď všetko napokon dobre dopadlo.

Je mnoho iných vôni, ktoré sa mi vybavia keď knihu otváram,...sú v nej moje spomienky, predstavy, očakávania, moje strachy aj radosti, ktoré som pri čítaní kníh prežila.Včera ma vtiahla znovu vôňa knihy. Môj dôchodok sa zmenšil takmer o dve tisícky. Budem musieť šetriť. Ale už sa teším. Po večeroch zaľahnem do postele a pri svetle nočnej lampy sa pohrúžim sa do voňavých príbehov.   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?