Obor, ktorý premiestňuje kopce

Autor: Veronika Bahnová | 16.10.2007 o 10:19 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1567x

Presúvali sme sa po cestách v okolí Trstína. "Kto odhryzol z toho kopca?" ticho v aute  prerušil vnuk... Obzrela som sa dookola a skutočne, kus kopca, vľavo od cesty, chýbalo....

Chcela som začať rozprávkou o obrovi, ktorý žije v karpatských horách. Má rád kamene a preto si raz do roka vyberie jeden z kopcov a za krátky čas ho celý zožerie. Chcela som pokračovať v rozprávke o tom, že ten obor sa prirodzenou cestou i vyprázdňuje. Chcela som aby rozprávka mala dobrý koniec, že obor síce jeden kopec zožerie ale druhý kopec postupne navŕši zo svojich odpadkov. Takže napokon kopcov neubudne, len sa presunú...

Ale rozhodla som sa nebalamutiť vnuka mojimi výmyslami, keď pravda je iná. A tak sme sa zastavili a pozreli sa na skutočného obra, ktorý premiestňuje karpatské kopce. 

Uvideli sme bagre, ktoré sa zakusujú do skál. Pozorovali sme sústavu strojov, ktoré drvili kamene a postupne vytvárali kopy od veľkých kameňov, cez malé až po jemný prach. Vnukovi sa v kameňolome páčilo. Z každej kôpky si zobral pár kamienkov. V teniskách a na teplákoch si niesol jemný piesok a prach. Tu kdesi vzniká stavebný materiál a nákladné autá ho presúvajú na stavby ciest, domov, mostov,...a čo ja viem kam ešte.

"A tak hora mizne, pretože človek "obor" potrebuje jej kameň." Odpovedala som vnukovi na otázku.

Cestou domov sme prechádzali okolo skládky odpadkov a zastavili sme sa i tam. To už bolo pre vnuka menej zaujímavé. Nechcelo sa mu behať v tej špine a ani nemal záujem si odtial niečo vziať. Nákladné autá sypali odpad a ten sa zmiešal s flašami zo skla, s plastovými flašami, s igelitovými sáčkami, s papierom, s kusmi železa, so stavebným odpadom, starým nábytkom,..ktorý sa vŕšil a bolo zjavné, že za pár rokov vznikne nová hora. Hora z ľudských odpadkov.


Človek je obor, ktorý dokáže takmer všetko. Keď chce aj hory prenáša. Jeden z cyklov premiestňovania môžeme sledovať aj neďaleko nás, v Malých Karpatoch. Mapujem ho ako jeden z prejavov našej existencie v kontakte s prírodou. 
Ponúkam pár ilustračných fotografii:
00.jpg

01.jpg

02.jpg 

12.jpg

10.jpg

 11.jpg

20.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?