Holandsko, krajina, kam sa rada vraciam

Autor: Veronika Bahnová | 1.2.2008 o 12:10 | Karma článku: 12,82 | Prečítané:  4507x

Kamila svojim posledným článkom vyvolala vo mne mnoho spomienok, nielen na obdobie pred tridsiatimi rokmi ale aj na moje cesty krajinou, ktorá mi učarovala.

V mojich spomienkach je Holandsko jedna veľká rovina. Najvyšší vrchol je kostolná veža. Najväčší kopec, umelo vytvorená duna, ktorá sa tiahne pobrežím. Keď sa počasie vydarí tak je vidieť ďaleko. Obrovské plochy pastvín,  občas usadlosť, pasúce sa ovce, kravy, kone, nad ktorými lietajú kŕdle čajok. Tieto rozľahlé rovné plochy vo mne vyvolali dojem málo zaľudnenej krajiny. Pritom Holandsko patrí ku krajinám s najväčšou hustotou obyvateľstva v Európe.  

H_65.jpg

H_66.jpg

H_67.jpg

Cesty cez západné oblasti  sa vinú medzi vodnými plochami Severného mora, riek a umelých kanálov. Je to územie, ktoré z časti leží pod úrovňou hladiny mora. Časté záplavy prinútili obyvateľov urobiť opatrenia na skrotenie vody. Pobrežím sa tiahnu umelo vytvorené vysoké duny a hrádze. Projekt Delta spojil Zeelandské ostrovy s pevninou. V Oosterscheldekeringu bola  vybudovaná unikátna protiprílivová priehrada. Keď som to videla, uvedomila som si, čím všetkým obyvatelia týchto končím museli prejsť a akú vôľu museli mať aby tam ostali a našli spôsob, ako sa pred ničivou silou vody chrániť.   

H_00.jpg

H_60.jpg 

H_61.jpg

Otvorená plocha prináša od mora vietor. Holandsko vietor odpradávna využíva. Je krajinou veterných mlynov, ktoré bývali súčasťou väčších usadlostí. Pomáhali pri mletí múky, pri lisovaní oleja ale aj pri odvodňovaní a vysušovaní zatopených oblastí. Aj v súčasnosti sú mnohé funkčné a mnohé sú iba turistickou atrakciou. Pomaly ale iste sa dostávajú do popredia moderné veterné turbíny na výrobu elektrickej energie. Pre mňa bol vždy zážitok posedieť si v miestach starých veterných mlynov. 

H_01.jpg

H_02.jpg

H_03.jpg

Je to krajina, kde "dozrievajú" fantastické syry. Predávajú sa nielen v obchodoch, ale aj na pravidelných trhoch, ktoré sú všade v každom väčšom meste. Jeden z najväčších kaasmarktov ( obchodov so syrom) je na námestí v meste Alkmaare v Západnom Frísku. Nosiči v krojoch prenášajú  obrovské bochníky syra na špeciálne upravených saniach. Potom ich vážia na oficiálnych váhach skôr, než sa uskutoční obchod. Ženy v tradičných odevoch ponúkajú koštovku a v malom predávajú vynikajúce značkové (gouda, eidam, leiden) ale i neznačkové syry. Syry čerstvé i dobre vyzreté, voňajúce mliekom ale i rôznymi bylinkami. Nevedela som sa dojesť tvrdého karamelizovaného syra, ktorý sa v ústach pomaly rozpúšťal a menil svoju chuť od slanej po sladkú.  

H_06.jpg

H_05.jpg

H_05_.jpg 

Holandsko je krajina vodných kanálov, ktoré dávajú mestám a mestečkám typický ráz. Domy akoby vyrastali z vody. Súčasťou ulíc sú romantické mosty, pevné alebo odklápacie, ktoré umožňujú priechod väčších lodí. Okolo kanálov sú uličky ako stvorené na romantické prechádzky. Ale sú aj miestom spoločenských posedení a miestnych slávností.    

H_21.jpg

H_23.jpg

H_22.jpg

H_20.jpg

H_25.jpg

Učarovali mi domy so slamenými strechami. Raz sa mi stalo, že som sa pozabudla a ako paparazzi som vstúpila na územie sídla, ktoré  navonok vyzeralo ako luxusná reštaurácia pri ceste. Vošli sme, zaparkovali, vybrali fotonádobičko a fotila som ako zmyslov zbavená,... až kým nás nezbadali domáci a so psami na nás vybehli aby chránili svoje súkromie. Všetky fotky som vymazala pred zrakom pani domácej, nekonečne som sa ospravedlňovala,... až nás napokon prepustili, zhrození čo si dovoľujú neznámi so značkou SK.  

H_40.jpg

O tom, že Holanďania majú vzťah k svojmu obydliu, ma utvrdili nielen typické domy s veľkými oknami, ale aj množstvo jemných detailov, ktorými si domovy skrášľujú. Čisté ulice, malé námestíčka, ticho a pohoda, to mi ostala ako symbolika mestečiek, ktorými sme prechádzali. 

H_42.jpg

H_30.jpg

H_32.jpg

H_34.jpg

H_33.jpg

V Holandsku snáď všetci a všade jazdia na bicykli. Žiadne kopce iba rovina a nekonečné kilometre cyklistických trás dovoľujú vychutnať si tento druh dopravy a športu. 

H_10.jpg

H_11.jpg

H_12.jpg

Holandsko je krajinou, kde sa chcem vrátiť:

H_51.jpg

majú pekné kostoly,

H_52.jpg 

čisté námestia,

H_50.jpg 

vzťah k vlastnej históri a tradíciam.

Nestihla som som vidieť Amsterdam, architektúru domov na grachtoch. Nestihla som sa vnoriť do atmosféry tohto veľkomesta.

Nestihla som som vidieť tulipány a obrovské lány plné kvetov.

A ešte by som chcela vystaviť tvár slanému morskému vetru niekde na ostrovoch Západného Fríska,

H_70.jpg 

...na trhoch pozorovať pohyb tak trochu chladných, akoby ostražitých ľudí,

H_04.jpg

 ... byť na miestach, kde sa tí istí ľudia menia na zábavných a tak trochu rozšafných.

H_31.jpg 

Ešte by som chcela ochutnať čierne sladké pelendreky,

H_71.jpg 

...a vidieť nádherný západ slnka, ... takže dovidenia Holandsko 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?