Pár dní v púšti Jordánska a Izraela

Autor: Veronika Bahnová | 10.5.2012 o 12:23 | (upravené 10.5.2012 o 12:32) Karma článku: 13,23 | Prečítané:  2198x

Budíček bol o tretej a nocou sme sa presúvali autobusom z Betlehemu v Izraeli do Petry v Jordánsku. Po dvoch hodinách dospávania som otvorila oči práve v čase východu Slnka nad Negevskou púšťou. Potom už som oči nezatvorila a môj fotoaparát bol v plnom nasadení.

Pred očami sa mi objavovali scenérie  vysušených riečišť  z piesku a kameňov.  Občas sa objavila suchomilná vegetácia rôznych tráv, krovín alebo stromov.  Boli zasadené do divokej prírody  ako  solitéry alebo v skupinkách.  Sledovala som ako sa striedajú piesočné  duny,  súvislé hory alebo jednotlivo stojace  skalné masívy.

Farba púšte sa mení od bielej s prímesou soli, cez šedú, žltú až červenú, podľa prímesí rôznych minerálov ale i od dopadu slnečných lúčov, ktoré menia ich farebné tóny.

Beduínske tábory sa moc nezmenili od dôb Abraháma.  Obyvatelia púšte žijú stále kočovným spôsobom v tesnom spojení s prírodou. Domovy majú provizórne. Stany, len tak poskladané kamene, vlnitý plech, prútie,...proste čo sa nájde, to slúži ako stavebný materiál.  Mnohé z týchto chatrčí sú opustené, rozfúkané a zasypané púštnym pieskom. Iné sú obývané, okolo behajú zaprášené, strapaté, bosé deti. V tábore a naokolo sa pasú kozy, ťavy, somári.  A predsa zmena. Okolo sú roztrúsené kanistre nielen vody ale i benzínu, pretože poniektorí beduíni už vlastnia i motorových tátošov. Našinec by v týchto podmienkach asi neprežil a oni sú šťastní a vraj by nemenili.

Okolo obedu sme prechádzali púšťou západného Jordánska, ktorú lemujú vysoké hory. V tomto čase mala viac vegetácie na svojich prašných a kamenistých stráňach.  Turisticky zaujímavé miesta dovoľujú aby sa mesta púšte postupne rozrastali. Príkladom toho je i Petra, mesto v púšti, ku ktorému sa ešte vrátim.

Keď sme sa vracali do Izraela pobudli sme chvíľu v Judskej púšti aby sme si pozreli kláštory vytesané do skalných brál na hore Pokušenia alebo vo Wadi Qelt.  

Sedela som na kopci, pozerala na horizont kde hory strácali jasné kontúry a počúvala som zvuky púšte. Vietor sa kĺzal po piesku a spieval jedinečnú pieseň ticha. V tom okamihu som pochopila v čom je príťažlivosť tohto miesta a prečo sa tam musím ešte vrátiť aby som prešla ešte väčší kus tohto sveta na vlastných nohách.

 

Negevská púšť - IzraelB_01.jpg


 

B_02.jpg

B_03.jpg

B_04.jpg

B_05.jpg

B_06.jpg

 

Púšť západné Jordánsko


B_07.jpg

 

B_08.jpg

B_09.jpg

B_10.jpg

B_11.jpg

B_12.jpg

B_13.jpg

B_14.jpg

B_14_.jpg

B_15.jpg

Mesto Petra

B_16.jpg

B_17.jpg

 

Judská púšť - Izrael


B_29.jpg

B_30.jpg

B_30_.jpg

B_39.jpg

Kláštor na hore Pokušenia

B_40.jpg

Kláštor St.George vo Wadi Qelt

B_41.jpg

B_42.jpg

B_43.jpg

B_44.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?