Príbehy z Mŕtveho mora.

Autor: Veronika Bahnová | 18.5.2012 o 18:15 | (upravené 18.5.2012 o 18:47) Karma článku: 12,93 | Prečítané:  1772x

More alebo jazero? Mŕtve alebo životodarné? Jordánske alebo izraelské? Voda alebo olej? Otázky, ktoré sú už dávno zodpovedané, pri Mŕtvom mori opäť vyvstávajú.

Jedna z teórii hovorí, že kedysi  bolo súčasťou Červeného mora. Tektonickou činnosťou sa vytvorila hrádza, ktorá ich oddelila asi pred 3 mil. rokmi. Oddelená časť sa uzavrela a postupne vysychala.  Ďaľšou geologickou činnosťou sa sem voda z mora preliala a opäť sa vyparovala, čím sa zvyšovala koncentrácia soli. Táto obrovská nádrž je zásobovaná najmä riekou Jordán (4-6,5 miliardy litrov denne). Takže Mŕtve more je vlastne jedno veľké jazero. (s rozlohou 1050 km2,  dĺžkou 75 km, šírkou od 3 do 18 km a hĺbkou až 365 metrov) Tieto údaje samozrejme kolíšu, pretože Mŕtve more vysychá.

Vysoká teplota ovzdušia a vody podporuje jej intenzívne odparovanie a následné presolenie. Silná koncentrácia soli (až 10x viac , ako ostatné moria) ukončila akýkoľvek život morskej flóry a fauny v tejto časti mora. Do Mŕtveho mora sa vlievajú vody z horských minerálnych prameňov. A opäť tým, že dochádza k odparovaniu vody, je tu vysoká koncentrácia  draslíku, magnézia, brómu, jódu, síry... Obsah soli a minerálov je paradoxne uzdravujúcim zdrojom pre ľudí. Priaznivo pôsobí na nervový systém, na reumu, artritídu, kožné choroby. Vzhľadom na jeho účinky sa uvažuje i o zmene názvu tohto "morského jazera". Už nebude "mŕtve" ale hľadá sa názov blízky "životu"

Mŕtve more je najnižším miestom na zemi, leží 411 metrov pod hladinou mora. Je lemované kopcami a horami dosahujúcimi výšku cca 400 metrov, teda hladinu Stredozemného mora. Tieto výškové parametre zmenšujú vplyv ultrafialových lúčov a nedochádza k rýchlemu spáleniu pokožky. Až o 10% vyššia koncentrácia kyslíka má priaznivý vplyv na astmatikov.

Mŕtve more leží medzi Izraelom a Jordánskom a zhruba v strede po celej dĺžke je vedená pomyselná hranica medzi krajinami.

Takže Mŕtve more nie je mŕtve, ak je schopné poskytnúť vodu a koncentrované bahno, ktoré pôsobia blahodarne na ľudský organizmus. Samozrejme platí to iba v prípade, že si ho človek užíva v primeranej miere.

Do vody sa dá vojsť po piesku, blate, kamení, prípadne cez malé soľné jazierka. Podklad je rozpálený, takže iba pár krokov sa dá prebehnúť aby sa chodidlo nespálilo. Keď vkročíte do vody, citlivé sliznice (mužské i ženské) reagujú miernym štípaním pri kontakte s vodou. Voda je tak nasýtená soľou a minerálmi, že na povrchu kože je klzká a hustá ako olej. Samozrejme i nadnáša ako olej, preto sa v nej nedá plávať.

Keďže milujem plávanie, pokúšala som sa ale nestálo to za nič. Vodná dynamika v tejto tekutine ma riadne zaskočila, trochu nepozornosti a už som bola pod vodou. Chvíľu trvalo, kým som sa vo vode zorientovala a postavila na vlastné nohy. Dno bolo šmykľavé a z bahna vytŕčali kryštály soli.  Soľ v očiach ma štípala a oslepovala. "Mastné", zasolené ruky nepomáhali vyčistiť oči. Potrebovala som pomoc pri presune k čistej vode. Keď som sa vyumývala a tej dobroty z môjho tela sa zbavila, zobrala som do rúk fotoaparát a porobila pár záberov. Možno zaujmú a pobavia i pre vás.


V časti, kde more vysychá najviac, prevažuje biela farba pláži. Neďaleko je továreň na ťažbu a spracovanie soli a minerálov

 

B_02.jpg

B_03.jpg

B_04.jpg

B_19.jpg


Opaľovanie, ležanie na vode, bahenné zábaly,...najčastejší relax pri Mŕtvom mori

B_06_.jpg

B_06.jpg

B_07.jpg

B_08.jpg


Pohľady na more, jeho útesy, farby, ktoré sa menia v závislosti od dopadu slnečných lúčov, v závislosti od koncentrácie minerálov a solí. A tesne nad morom je takmer vždy slabý opar z vyparujúcej sa vody. Vzduch je vlhký a zvlášť podvečer vonia soľou.

B_14.jpg

B_15.jpg

B_16.jpg

B_39.jpg

B_09.jpg

B_10.jpg

B_11.jpg

B_12.jpg

B_13.jpg

B_40.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?