Petra, mesto farby červených ruží.

Autor: Veronika Bahnová | 16.7.2012 o 10:27 | (upravené 16.7.2012 o 11:03) Karma článku: 11,87 | Prečítané:  1599x

Je jednou  z najpôsobivejších archeologických pamiatok na svete. Leží na území západného Jordánska. Medzi 3. storočí pred Kristom a 1. storočí po Kristovi tu národ Nabatejcov vystaval mesto do skál. Vzniklo obchodné centrum, o ktoré prejavili záujem najprv Rím, kresťania, neskôr moslimovia, potom sem dorazili križiacke výpravy. Po zemetrasení bola veľká časť Petry zničená a postupne upadla do zabudnutia na vyše 500 rokov. Počas tohto obdobia sa stala tajomným miestom duchov a beduínov. V roku 1812 bola znovu objavená cestovateľom J. L. Burckhardtom. Trosky mesta boli postupne odkryté a sprístupnené návštevníkom. Od roku 1985 je táto lokalita Jordánska zaradená do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. To sú niektoré fakty z histórie. 

Mňa zaujala hlavne atmosféra, Génius loci (duch tohto miesta). Je mimoriadne fotogenické prírodnou scenériou, architektúrou, kompozíciou a zvláštnou farebnosťou pieskovcových skál. Žltá farba púšte, odtiene skál od rúžovej, oranžovej, hnedej s prímesami modrej, tyrkysovej. Farby sa menia v závislosti od dopadajúceho svetla. Najkrajšie farby sú hneď zrána a popoludní. Nie nadarmo sa Petre hovorí tiež Nabatejské "mesto farby červených ruží".

B_23.jpg

K bráne, takmer kilometrovej skalnej rokliny Al Sik,  je možné prejsť pešo, na koňoch, na konských povozoch. Beduínov, ktorí tieto služby poskytujú, som si predstavovala ako mužov  pokojných a rozvážnych. Ale keď som ich videla na koňoch a povozoch prevážajúcich turistov, prešla mi chuť na toto dobrodružstvo. Nespútane sa rútili dolu po kamenistej ceste a ja som bola rada, že som zvolila pokojný, peší transport s možnosťou kedykoľvek sa zastaviť a fotografovať.

B_01.jpg

Obelisková hrobka, prvá zo skalných budov

B_02.jpg

Bloky duchov, ktorí vraj žijú v ich útrobách

B_03.jpg


 

 

Tiesňava Al Sik, je úzka, zvažujúca sa cesta medzi vysokými skalami vedúca k mestu. Je viac ako kilometer dlhá a úzka. Iba v najširšom úseku asi 5 metrov široká. Mala som zvláštne pocity kráčajúc po dlažbe kladenej rukami pôvodných Nabatejcov.  V skalách, ktoré ma obklopovali sa objavili vysekané výklenky, schody ku vchodom skalných domov. Pozdĺž celého úseku boli z oboch strán vysekané kanály, privádzajúce dažďovú vodu do mesta. Čas od času sa objavili zberné nádrže v skalách, v ktorých sa voda zadržovala. Práve vďaka dômyselnému vodnému systému zadržovania a rozvodu vody pozdĺž múrov skál mesta, bolo schopných 20-30 tisíc Nabatejcov tu prežiť a uživiť sa. Systém rozvodu vody slúžil i na zavlažovanie "poľnohospodárskej" pôdy.

Vstupné nádvorie pred AL Sikom

B_04.jpg

Zákutia Al Siku

B_06.jpg

B_07.jpg

B_08.jpg

B_10.jpg

B_11.jpg

Zberné nádrže v skalách

B_12.jpg

Rozvod vody vysekaný do skál

B_13.jpg


 

 

Snáď najfotografovanejšou budovou skalného mesta je Pokladnica, Al-Chazneh, vytesaná do skaly s vnútornými priestormi na obrady. Nabatejci pri výstavbe chrámov a hrobiek čerpali z antiky a architektúry iných kultúr upravenú pre vlastné potreby.

B_14.jpg

Cesta od pokladne vedie k divadlu, opäť vysekaného do horského úbočia, určeného až pre 7000 tisíc sediacich divákov.

B_25.jpg

Úchvatne pôsobí panoráma Kráľovských hrobiek. Palácová hrobka je najväčšia.

B_19.jpg

B_21.jpg

Korintská hrobka

B_18.jpg

Hodvábna hrobka dostala názov podľa farebných pásov, ktoré sa vlnia na je stenách

B_17.jpg

Práve tu sa objavuje nezvyčajná farebnosť skál

B_24.jpg

B_26.jpg

Väzová hrobka je najpôsobivejšia

B_15.jpg

Z hrobiek je výhľad na údolie, v ktorom sú roztrúsené ďalšie fragmenty pôvodného mesta .

B_20.jpg

B_27.jpg


 

 

Nabatejský národ budoval svoje mesto s plnou vážnosťou. Vedeli, že výborná poloha spojí cesty medzi svetom Arabským a Ázie. Stalo sa z neho kráľovské mesto a významné obchodné centrum. Určite netušili, že o pár storočí neskôr sa Petra stane i významným turistickým centrom. A možno ľudia, ktorých som stretla sú potomkovia tohto národa.

B_05.jpg

B_16.jpg

B_36.jpg

B_37.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?