Petra, mesto farby červených ruží.

Autor: Veronika Bahnová | 16.7.2012 o 10:27 | (upravené 16.7.2012 o 11:03) Karma článku: 11,87 | Prečítané:  1388x

Je jednou  z najpôsobivejších archeologických pamiatok na svete. Leží na území západného Jordánska. Medzi 3. storočí pred Kristom a 1. storočí po Kristovi tu národ Nabatejcov vystaval mesto do skál. Vzniklo obchodné centrum, o ktoré prejavili záujem najprv Rím, kresťania, neskôr moslimovia, potom sem dorazili križiacke výpravy. Po zemetrasení bola veľká časť Petry zničená a postupne upadla do zabudnutia na vyše 500 rokov. Počas tohto obdobia sa stala tajomným miestom duchov a beduínov. V roku 1812 bola znovu objavená cestovateľom J. L. Burckhardtom. Trosky mesta boli postupne odkryté a sprístupnené návštevníkom. Od roku 1985 je táto lokalita Jordánska zaradená do zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. To sú niektoré fakty z histórie. 

Mňa zaujala hlavne atmosféra, Génius loci (duch tohto miesta). Je mimoriadne fotogenické prírodnou scenériou, architektúrou, kompozíciou a zvláštnou farebnosťou pieskovcových skál. Žltá farba púšte, odtiene skál od rúžovej, oranžovej, hnedej s prímesami modrej, tyrkysovej. Farby sa menia v závislosti od dopadajúceho svetla. Najkrajšie farby sú hneď zrána a popoludní. Nie nadarmo sa Petre hovorí tiež Nabatejské "mesto farby červených ruží".

B_23.jpg

K bráne, takmer kilometrovej skalnej rokliny Al Sik,  je možné prejsť pešo, na koňoch, na konských povozoch. Beduínov, ktorí tieto služby poskytujú, som si predstavovala ako mužov  pokojných a rozvážnych. Ale keď som ich videla na koňoch a povozoch prevážajúcich turistov, prešla mi chuť na toto dobrodružstvo. Nespútane sa rútili dolu po kamenistej ceste a ja som bola rada, že som zvolila pokojný, peší transport s možnosťou kedykoľvek sa zastaviť a fotografovať.

B_01.jpg

Obelisková hrobka, prvá zo skalných budov

B_02.jpg

Bloky duchov, ktorí vraj žijú v ich útrobách

B_03.jpg


 

 

Tiesňava Al Sik, je úzka, zvažujúca sa cesta medzi vysokými skalami vedúca k mestu. Je viac ako kilometer dlhá a úzka. Iba v najširšom úseku asi 5 metrov široká. Mala som zvláštne pocity kráčajúc po dlažbe kladenej rukami pôvodných Nabatejcov.  V skalách, ktoré ma obklopovali sa objavili vysekané výklenky, schody ku vchodom skalných domov. Pozdĺž celého úseku boli z oboch strán vysekané kanály, privádzajúce dažďovú vodu do mesta. Čas od času sa objavili zberné nádrže v skalách, v ktorých sa voda zadržovala. Práve vďaka dômyselnému vodnému systému zadržovania a rozvodu vody pozdĺž múrov skál mesta, bolo schopných 20-30 tisíc Nabatejcov tu prežiť a uživiť sa. Systém rozvodu vody slúžil i na zavlažovanie "poľnohospodárskej" pôdy.

Vstupné nádvorie pred AL Sikom

B_04.jpg

Zákutia Al Siku

B_06.jpg

B_07.jpg

B_08.jpg

B_10.jpg

B_11.jpg

Zberné nádrže v skalách

B_12.jpg

Rozvod vody vysekaný do skál

B_13.jpg


 

 

Snáď najfotografovanejšou budovou skalného mesta je Pokladnica, Al-Chazneh, vytesaná do skaly s vnútornými priestormi na obrady. Nabatejci pri výstavbe chrámov a hrobiek čerpali z antiky a architektúry iných kultúr upravenú pre vlastné potreby.

B_14.jpg

Cesta od pokladne vedie k divadlu, opäť vysekaného do horského úbočia, určeného až pre 7000 tisíc sediacich divákov.

B_25.jpg

Úchvatne pôsobí panoráma Kráľovských hrobiek. Palácová hrobka je najväčšia.

B_19.jpg

B_21.jpg

Korintská hrobka

B_18.jpg

Hodvábna hrobka dostala názov podľa farebných pásov, ktoré sa vlnia na je stenách

B_17.jpg

Práve tu sa objavuje nezvyčajná farebnosť skál

B_24.jpg

B_26.jpg

Väzová hrobka je najpôsobivejšia

B_15.jpg

Z hrobiek je výhľad na údolie, v ktorom sú roztrúsené ďalšie fragmenty pôvodného mesta .

B_20.jpg

B_27.jpg


 

 

Nabatejský národ budoval svoje mesto s plnou vážnosťou. Vedeli, že výborná poloha spojí cesty medzi svetom Arabským a Ázie. Stalo sa z neho kráľovské mesto a významné obchodné centrum. Určite netušili, že o pár storočí neskôr sa Petra stane i významným turistickým centrom. A možno ľudia, ktorých som stretla sú potomkovia tohto národa.

B_05.jpg

B_16.jpg

B_36.jpg

B_37.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTO

Zamestnanci pracujúci v Googli na roboaute: odišli sme, lebo nám platili príliš veľa

Ľudia z projektu Waymo si nechali vyplatiť obrovské prémie a prešli ku konkurencii.

EKONOMIKA

Ľudia ju zbierajú pri lese, jej pestovanie podporí štát

Štát chce podporiť ovocie, ktoré na Slovensku pestuje len zopár ľudí.

PRIMÁR

Experimentálna liečba zastavila sklerózu multiplex na päť rokov

Pomôcť môže transplantácia kmeňových buniek.


Už ste čítali?