Krížová cesta - Via Dolorosa

Autor: Veronika Bahnová | 30.3.2013 o 11:56 | (upravené 30.3.2013 o 13:25) Karma článku: 14,49 | Prečítané:  4240x

Ulica v Jeruzaleme, po ktorej kráčal Ježiš s krížom na svojej bolestnej ceste k ukrižovaniu. Chcela som vidieť miesto, ktoré takým významným spôsobom ovplyvnilo históriu, kresťanské tradície ale hlavne srdce a dušu veriacich na celom svete. Kráčala som po ceste vydláždenej kameňmi vyleštenými nohami miliónov pútnikov, ktorí touto trasou prešli. Očakávala som miesto, kde sa stíšim, zastavím, pouvažujem. Čakalo ma sklamanie?, prekvapenie? Vstúpila som na ulicu s obchodíkmi s darčekovými predmetmi, plnou reklám a pokrikujúcimi obchodníkmi. Zaskočila ma komercia prekrývajúca pôvodné hodnoty, ktoré touto cestou Ježiš pre nás ponúkol.

Via Dolorosa, ktorej podoba sa ustálila v 18. storočí, má 14. zastavení. Nedostali sme sa ku každému z nich, pretože úzke uličky boli často plné turistov. Niektoré z nich sa mi podarilo zachytiť a na chvíľu sa pri nich zastaviť, kým ma prúd našej skupiny nestiahol aby sme pokračovali ďalej.

B_30.jpg

Prvé zastavenie, kde Ježiš bol odsúdený k smrti ukrižovaním,  je za múrmi Rímskej pevnosti. Bola na začiatku našej cesty.

B_32.jpg

Na múroch viseli handričky a takmer zakrývali nápis: "Kto chce ísť so mnou, nech zaprie sám seba, nech vezme svoj kríž a nasleduje ma!..." Mt 16-24

B_31.jpg

Po bičovaní a nasadení tŕňovej koruny berie Ježiš svoj kríž. Druhé zastavenie je pred františkánskym  kláštorom "Bičovania" a na nádvorí pri kaplnke "Odsúdenia", ktoré je spojená s odsúdením Krista Pilátom Pontským.

B_33.jpg

B_33_.jpg

Prechádzame Via Dolorosou ďalej a prichádzame na mieso III. zastavenia, kde  Ježiš prvý krát klesá pod ťažobou kríža. Na tomto mieste je kaplnka s reliéfom a s jeho obrazom.

B_34.jpg

Pri štvrtom zastavení sa Ježiš stretáva so svojou matkou. Reliéf pred vchodom do kaplnky zachytáva smútok matky, odprevádzajúcej syna na smrť.

B_35.jpg

Vstupujeme do kaplnky, chvíľu posedieť, popremýšľať. Spájame sa s ňou ako matky, s jej bolesťou a  bezmocnosťou. Syn bol  na ceste smrti a ona mu nevedela pomôcť. Koľko matiek aj v dnešnej dobe nesie podobný údel chorých detí, detí, ktoré sa dali na drogy,...umierajú a matky sú bezmocné a jediné, čo môžu, byť s nimi a byť pri nich.

B_36.jpg

"Neste si navzájom bremená a tak naplňte Kristovo želanie" je mottom V. zastavenia, pri ktorom Šimon pomáha niesť kríž. Na týchto miestach sme stretli pútnikov, ktorí niesli skutočný kríž na tejto ceste. A podobne ako Ježiš aj oni sa predierali cez masu pozorovateľov, prekvapených a zaskočených touto obetou.

B_37.jpg

B_39.jpg

B_40.jpg

B_41.jpg 

Pri kaplnke sv. Veroniky je VI. zastavenie, kde Ježiš zanecháva obraz plný utrpenia na ručníku. Na VII. mieste  Ježiš padá druhý krát pod kríž. Pripomíname si tu naše slabosti a zlyhania. Ježiš však opäť vstáva a rovnako i my v živote vstávame a svoje trápenie prekonávame.

Miesto, kde Ježiš utešoval plačúce jeruzalemské ženy  i teraz stretávam miestne ženy. Prechádzajú už bez povšimnutia VIII. zastavenie. Mne to však príde symbolické akoby vypočuli jeho slová. Už neplačú ale venujú pozornosť svojim starostiam a starostiam s výchovou detí.

B_42.jpg

Pri vchode do dnešného Etiópskeho kláštora Ježiš padá opäť pod krížom. I my unavení, opierame sa o múry kláštora a  hľadáme tieň aby sme si oddýchli a  ochladili sa od horúceho slnka. Je čas  sa opäť zamyslieťa stíšiť. Zanechali sme za sebou rušnú ulicu a blížime sa k vstupu do  Chrámu Božieho hrobu.

B_43.jpg

B_44.jpg

Chrám Božieho hrobu stojí na Golgote na konci Krížovej cesty. V ňom sa ukrývajú posledné štyri zastavenia.  Pána Ježiša vyzliekajú z rúcha (X.) a pribíjajú na kríž (XI.), na ktorom zomiera (XII.).

B_45.jpg

Úzkymi schodíkmi vystupujeme do najvyššej časti chrámu a zároveň na vrchol Golgoty. Aj keď oltár má grécko pravoslávnu výzdobu, kresťania sa nenechajú touto pompéznosťou vyrušiť. Skláňajú sa pod oltár a cez sklenú ochranu pozorujú posvätné  miesto, skalu, na ktorej stál skutočný Kristov kríž i  trhlinu po zemetrasení vo chvíli jeho smrti. Zapaľujem sviečku a myslím na svojich blízkych, ktorí nie sú so mnou. Je to okamžik, lebo dlhšie sa nedá. I ostatní chcú pristúpiť k tomuto miestu.

 B_46.jpg

XIII. Pána Ježiša skladajú z kríža po tom, čo im Pilát dovolil sňať jeho telo. Zavinuli ho do plátna a pochovávajú.

B_48.jpg

Podobne ako dnes, sme si pripomenuli pochovanie Ježiša do hrobu. Aj my sme stáli na mieste XIV. zastavenia, na mieste Božieho hrobu. Kým sme čakali, nad hrobom  sa vznášal prúd svetla z kopuly chrámu. A rovnako nás osvietila žiara z oblohy. Bolo to akési spojenie s ním.

B_49.jpg

B_50.jpg

Pri hrobe človek obyčajne smúti. Tu sme cítili zvláštnosť okamžiku ale smútok to nebol. Zapálili sme sviečky, dotkli sme sa jeho hrobu a vedeli sme, že jeho cesta neskončila.

B_51.jpg

B_52.jpg

Už zajtra príde vzkriesenie. A do zajtra sa môžeme stíšiť a porozmýšľať o tom, čo Ježišova cesta dala svetu, čo dala nám, v čom nás môže zmeniť.  Sedíme pri jeho hrobe a počúvame svoj vnútorný hlas...

B_53.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?