Sobota v Amsterdame

Autor: Veronika Bahnová | 2.5.2013 o 13:01 | (upravené 2.5.2013 o 13:11) Karma článku: 9,41 | Prečítané:  1444x

Sobota znamená oddych a zábavu zrejme všade a platí to i pre Amsterdam. Na námestí v centre tancujú a predvádzajú sa pouliční umelci. Okolo kanálov posedávajú mladí i starší, v kaviarničkách, na trávniku, na mólach, v hausbodoch. Pije sa kávička, pivo Amstel, a nálada sa spestruje i dúškami trávy.

B_30.jpg

B_31.jpg

B_32.jpg


Systém umelých kanálov je výsledkom urbanistického riešenia problémov vysokej imigrácie do Amsterdamu v 17.stor. Začali sa budovať polkruhovité kanály (grachty) okolo centra. Hrádze z vykopanej zeminy slúžili ako podklad pre výstavbu domov. Plán bol zameraný na rozšírenie územia mesta a samozrejme vytvorenie obchodných trás spojených s morom.

Kanály sú v súčasnosti  využívané pre zásobovanie obchodov. Turisti môžu z lodí obdivovať typickú architektúru a atmosféru života v okolí.  Kanály sú obsypané i hausbodmi, ktoré slúžia na bývanie alebo sa prenajímajú ako botely.

 B_20.jpg

B_21.jpg

B_22.jpg


Pre Amsterdam, rovnako ako pre celé Holandsko sú typické bicykle. Keďže je to najobľúbenejší dopravný prostriedok,  má svoje miesto v systéme dopravy. Je to špecifické dopravné značenie, bohatý systém cyklotrás vzájomne prepojených, miesta na parkovanie a na požičiavanie verejných bicyklov. Na jednom mieste sa požičia, na inom vráti. Všetko je automatizované a postavené na skutočnosti, že bicykle sa nekradnú ale používajú.

 Autá v centre Amsterdamu v sobotu jazdiť takmer nevidno. Poplatky za parkovné sú drahé a jazdiť systémom slepých uličiek je takmer nemožné, zvlášť pre cudzinca.  

B_24.jpg

B_25.jpg

B_26.jpg

B_27.jpg


Holandské syry a tulipány nemôžu chýbať ani v hlavnom meste. Je treba sa pri nich zastaviť. Pri obchode so syrmi je vždy veľa ľudí, pretože koštovka je súčasťou predaja a málokto si to nechá ujsť.

B_28.jpg

B_29.jpg


Večerné hodiny v Amsterdame sú pochabé a pre návštevníka inšpirujúce. Pre mňa boli aj tak trochu o strachu, keďže som blúdila sobotnými ulicami Amsterdamu sama.

B_33.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?