Začína Mesiac úcty k starším.

Autor: Veronika Bahnová | 1.10.2014 o 13:18 | (upravené 1.10.2014 o 13:23) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  999x

"Prosím vás nemáte niekto definíciu staroby, alebo starnutia? " som si prečítala na internete. Mám šiesty krížik za sebou už dávnejšie, mohla by som o tom čosi vedieť a pomôcť študentovi pri písaní školskej práce.  Zistila som však, že to nie je také jednoduché ale možno prispejem k diskusii definície staroby.

Najčastejšie si hovorím, že "som stará", keď sa ráno budím so stuhnutými kĺbmi a trvá chvíľu, kým sa rozchodia. Potom už idú ako hodinky na použité baterky, rýchlo sa vybijú. Častejšie si musím sadnúť, odpočinúť si,  dobiť sa.  Bolo pre mňa tvrdé poznanie, že domáce práce, ktoré som stíhala pri práci a starostlivosti o deti za deň, trvajú v mojom veku stále dlhšie. Ale možno je to iba tým, že som precíznejšia :-).

Na strane druhej sama seba prekvapujem, koľko sily je vo mne pri práci v záhrade, keď presúvam 15 kilové vrecia zeminy, košíky ovocia,... Keď vybehnem na dve hodinky s kosačkou do kopca a dávam  trávniku fazónu . Užívam si hodinku plávania pri zdolávaní  takmer dvoch kilometrov. Telo je spokojné po hodinovej prechádzke lesom, keď má za sebou päť, šesť kilometrov chôdze.

Často si hovorím, že "som stará", keď sa v priebehu rozhovoru zaseknem. lebo si neviem spomenúť na mená osôb, dátumy udalosti, názvy miest. Je úsmevné ako si to nechcem priznať a vymotávam sa z toho rôznymi slovnými cestičkami, ktoré ma napokon úplne popletú.

Na strane druhej sa mi vybavujú už zabudnuté spomienky. Spájajú sa do celkov a dotvárajú príbehy môjho života. Vedomosti nadobúdajú nové uplatnenie v akomsi globálnejšom pochopení sveta.

Čas, ktorý som trávila v spoločnosti ľudí, lebo mi medzi nimi bolo dobre sa skrátil. Predlžujem si čas, kedy môžem byť sama. Zistila som, že "staroba" mi priniesla dar vystačiť si sama zo sebou.

Spisovateľ Franz Kafka napísal: „Ten, kto si zachová schopnosť vidieť krásu, nikdy nezostarne.“   Zdá sa, že spojenie "som stará" by som mohla ešte dlho písať v úvodzovkách, lebo krásu vidím na každom kroku a zapisujem si ju fotoaparátom. Pravdou ale je, že do hľadáčika sa mi dostanú i nepekné objekty,  momentky, udalosti. Svet okolo mňa je taký aj taký. Je čierny i biely, má odtiene šedej a má i všetky farby dúhy.

"Byť starým je nádherná vec, pokiaľ sa človek ešte neodnaučil znovu začínať.", povedal filozof Martin Buber. Zdá sa mi, že celý môj život akoby stále niečo končilo a ja som sa musela opäť postaviť na štart. A je to aj v tomto veku. Prichádzajú nové výzvy a keďže sa im nevyhýbam, mám pocit kontinuity života, v ktorom vždy niečo začína aby aj skončilo.  Cesta od štartu k cieľu prináša radosti,  starosti, niekedy bolesti. Odmenou však je takmer vždy nové poznanie o sebe, o živote, o svete.

Začína Mesiac úcty k starším. Chcela by som popriať nám starším aby sme našli v sebe dosť sebaúcty. Byť úctivý k sebe je dar. Môžeme si ho dopriať po celé roky, ktoré nám ešte ostávajú. Je príjemné ak je nám prejavovaná úcta od iných. Je pekné ak si úctu prejavujeme navzájom bez ohľadu na vekové hranice.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.


Už ste čítali?