Na love lososov - z cyklu potulky po Škótsku

Autor: Veronika Bahnová | 30.11.2006 o 8:04 | Karma článku: 11,44 | Prečítané:  5683x

Severnú časť Škótskej Vysočiny (Highlands) sme prešli po ceste od jej východného pobrežia (od Dunrobin Castle ) k jej západnému pobrežiu, k mestu Ullapool. Cestou sme sa zastavili pri vodopáde Falls of Shin aby sme sa pokúsili uloviť nejaké lososy. A pritom som fotila. 

Úzke cesty medzi východným a západným pobrežím sa vinú v údoliach skalnatých vrchov, z ktorých stekajú riečky, potoky, vodopády.    

01cesty.jpg 

Sever Škótska je krajinou ticha. Domčeky a ľudia sú v kopcoch skôr výnimkou ako pravidlom. Súvisí to nielen z ťažkými podmienkami pre život v tomto prostredí ale i s násilným vyháňaním pôvodných obyvateľov „domkárov“ z týchto oblastí v minulosti. A tak cestou je možné vidieť ruiny pôvodných ale občas aj drobné novo postavené usadlosti ľudí z Vysočiny (Highlanders).   

02domky.jpg

Južne od dedinky Lairg  sa nachádza  Falls of Shin, sústava vodopádov, cez ktoré sa lososy pokúšajú vyskočiť a plávať proti prúdu rieky vlievajúcej sa do zálivov Severného mora. Je úžasné zúčastniť sa na ich love. Aby sa vám podarilo uloviť lososa, musíte čakať, sledovať intervaly výskokov a následných pohybov ich štíhlych a mrštných tiel. Mnohé lososy nepreskočia vodopád na prvý krát. Skočia a padnú naspäť pod vodopád aby znovu a znovu skúšali prekonať túto prekážku, ktorá stojí na ich ceste proti prúdu dravo tečúcej rieky.   

03vodopad.jpg

Čakali sme viac než hodinu, kým nastal správny okamih a losos sa chytil do udičky môjho fotoaparátu. A keď som spontánne vykríkla „mám ho“ všetci okolo sa tešili spolu so mnou. Vtedy som zistila, že slovenčina je zrozumiteľná Škótom ale aj Japoncom, ktorí neďaleko mňa sa pokúšali o podobný úlovok.   

04losos.jpg

Smerom na západ prechádzame kamennými mostmi, cez väčšie a menšie riečky. Voda erodovala skalný masív do zaujímavých bridlicovitých štruktúr.   

06most.jpg

V celej oblasti vnútrozemia Vysočiny sú rozľahlé prázdne priestory, ktorými sa preháňa iba vietor   

priestory.jpg

...a ak máte veľké šťastie a pripravený fotoaparát, tak zachytíte orla, ktorý je aj v tejto oblasti prísne chránený, ale môjmu fotoaparátu sa nevyhol, napriek tomu, že od prekvapenia som ani ja ani automatika fotoaparátu nestihla zaostriť. Ale úlovok je to vzácny, preto ho ponúkam.    

duch.jpg

Obrovské lochy (jazerá) patria do scenérie Vysočiny, dávajú jej tu správnu atmosféru, zvlášť keď padá súmrak.   

09loch.jpg

A dnešná cesta končí z východného pobrežia sme sa dostali do mestečka Ullapool s 1 308 obyvateľmi, ktorí poskytujú ubytovanie pre tých, ktorí chcú pokračovať vo výjazdoch loďou na  ostrov Lewis. Ullapool je malebné rybárske mestečko, ktoré je východiskom aj pre pešiu turistiku nenáročnou pahorkatinou s výhľadmi na  more.    

10ulpool.jpg 

Foto:Veronika Bahnová 

Súvisiace články:

Dunrobin Castle- z cyklu potulky po Škótsku

http://bahnova.blog.sme.sk/c/71249/Dunrobin-Castle-z-cyklu-potulky-po-Skotsku.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?