K prameňu „vody života“ - z cyklu potulky po Škótsku

Autor: Veronika Bahnová | 4.12.2006 o 15:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  3415x

Byť znalcom whisky znamená poznať umenie jej zrodu. Poznať oblasť, kde sa suroviny na whisky pestujú a odkiaľ tečie pramenitá voda. A potom je to aj umenie ako suroviny spracovať a  predávať. Umenie je aj to ako si whisky vychutnať... Nie som znalcom whisky ale kúsok cesty k tomuto umeniu som prešla na potulkách po Škótsku...a pri tom som aj fotila.

Škótska whisky (z gaelského slova usguebaugh) v preklade znamená „voda života“. Slovo „usgue“ sa postupne skomolilo na „usky“ a tak vznikol súčasný názov tohto nápoja a to whisky. Prvé správy o domáckej výrobe whisky sa datujú k 15. storočiu a pochádzajú od mníchov, ktorí sa po domácich páleniciach túlali a možno neskôr aj sami sa pokúšali túto „vodu života“ vyrábať pre vlastnú potrebu. 

Škótsko je známe svojou whisky a bez jej ochutnania pri zdroji sa Škótsko jednoducho neopúšťa. Isť cestou whisky znamená poznať pravdu o tom ako sa spracováva jačmeň, aká voda sa používa pri jeho kvasení, k čomu slúži rašelina, ktorá jej dodáva výraznú chuť, textúru, farbu a vôňu  

Postup výroby whisky je známy a v každej pálenici verejne prezentovaný.

02whisky.jpg

Výroba sladu je prvý krok. Zrelý jačmeň sa máča v pramenistej vode a rozloží sa na rovnú plochu kde sa prehadzuje desať až dvanásť dní, pokiaľ nezačne klíčiť. Vzniká tzv. zelený slad, ktorý vytvára potrebné enzýmy meniace škrob na sladový cukor. Zelený slad sa dá sušiť do pecí nad ohňom z rašeliny, čím sa zastavuje klíčenie. Dym z rašeliny dáva whisky jej špecifickú chuť a arómu.

V ďalšom kroku sa jačmeň pomelie a miesi sa s horúcou vodou, kde sa posledné škrobové látky menia na cukry. Po scedení vzniká prvý sladký tekutý produkt. Fermentácia začína po pridaní kvasníc do sladkej tekutiny, čím sa cukor za stáleho miešania spenenej masy, mení na 5-10% alkohol.

Ďalším krokom je destilácia. Alkohol sa v destilačných kolónach odparuje a pary sa ochladzujú. Prebieha to v dvoch fázach a mladá whisky má po destilácii 57% alkoholu.

Posledný krok je zrenie v dubových sudoch, v priebehu ktorého sa whisky zjemňuje. Minimálna doba zrenia sú tri roky. Najlepšie značky majú za sebou 10-15 rokov zrenia ale sú známe i 50 ročné whisky. 

Znalci rozlišujú kvalitu whisky nielen podľa veku ale i podľa čistoty vstupných zdrojov.

Malt whisky sa destiluje zo sladovníckeho jačmeňa, ktorý sa namočí.

Grain whisky sa destiluje obyčajne z pšenice, žita alebo z nenamáčaného jačmeňa.

Single malt je označenie whisky, ktorá sa destiluje z namočeného jačmeňa a je výrobkom jedinej pálenice.

Pure malt je zmes single malts z rôznych paliarní.

Blended whisky je zmes grain whiskies z rôznych paliarní. 

Single malt  whisky je najžiadanejšia, znalcami vyhľadávaná. Single malt je z jednej oblasti, z jednej pálenice, je čistá ako voda, ktorá sa do nej vlieva. Zachycuje esenciu miesta, kde bola vypálená, kde vyzrievala, z ktorého prameňa pritiekla voda, na ktorom poli vypestovali jačmeň, z ktorej rašeliny ju v procese výroby zadymovali.

Je preto  žiadanejšia ako grain whisky, ako blended whisky. Z klasickej Single Malt whisky sa  miešajú rôzne „značkové“ nápoje známe u nás pod názvom Škótska whisky. Je zrejme, že to od pravej Škótskej whisky sú hodne vzdialené. 

Single malt whisky sa pije čistá alebo s trochou pramenitej vody. Pri pití sa najprv pootočí jemne v pohári aby sa vôňa rozliala, pozrie sa na jej jantárové sfarbenie, privonia sa, vychutná sa v ústach a až potom sa pustí dolu krkom. Ľad vo whisky alebo rôzne mixy z whisky je podľa znalcov zneuctením tejto živej vody Škótska.    

Keď si však objednáte whisky v pravej škótskej krčme a zahráte sa na "znalca", bude všetkým domácim jasné, že ste z inej „planéty“. V pravej škótskej pub sa whisky proste pije a dokonca zapíja pivom. Na zahriatie sa dá objednať miešaná whisky so zázvorovým vínom. 

Návšteva pálenice je súčasťou každej návštevy Škótska. Asi 40 paliarní má skvele prepracovanú reklamu. A tak je prirodzene, že návštevník Škótska sa nechá nalákať a navštívi aspoň jednu z nich. Exkurzie sú výborne prepracované a za 2-4 libier získate informácie, prejdete si celým procesom pálenia a nakoniec aj okoštujete výsledky svojej asi hodinovej účasti na výrobe whisky. A napokon pod vplyvom ochutnávky kvalitnej whisky investujete do fľašky.  My sme navštívili pálenica  Bell´sBlair Athol Distilery, ktorá ponúka exkurziu pri výrobe whisky značky Bell´s Blair. Jej názov je odvodený od hradu Blair Atholl, píšuceho históriu tejto oblasti. Nachádza sa v Pitlorchy, v malom mestečku vo Vysočine.

01whisky.jpg

Alkoholová „hubička“ sa usídľuje na domoch, kde sa páli whisky. Tieto domy sú od hubičky čierne. A tak v minulosti ale aj v súčasnosti je pomocníčkou daňových úradov, pretože označuje domy, kde sa vo veľkom whisky vyrába. Na fotke je vidieť "hubičkou" začiernené strechy budov. 

04whisky.jpg

Single malt whisky je vzácnosť aj z hľadiska našej peňaženky. Priamo u zdroja vyjde fľaška na 28 a viac libier. Ale kto by ju neokoštoval, keď je pri zdroji. Investovali sme aj my a potulky po Škótsku sme absolvovali tak, že sme si každý večer z tej dobroty uliali. Normálne whisky nepijem, ale v Škótsku mi chutila nesmierne.

Isť cestou whisky znamená poznať pravdu aj o tom v akom prostredí pramení táto živá voda. A tak nasledujúce snímky zachytávajú prírodu Vysočiny, ktorá dáva jednu zo základných surovín pre whisky a to vodu,

....ktorá steká zo vždy zelených kopcov

08whisky.jpg

...ktorá sa rosí na tráve za rána

09whisky.jpg

...ktorá v potokoch hučí údolím

06whisky.jpg

....medzi stromami a poľom vresovísk

05whisky.jpg

Foto:Veronika BAHNOVÁ

Súvisiace články:

Dunrobin Castle- z cyklu potulky po Škótsku

http://bahnova.blog.sme.sk/c/71249/Dunrobin-Castle-z-cyklu-potulky-po-Skotsku.html

Na love lososov - z cyklu potulky po Škótsku

http://bahnova.blog.sme.sk/c/71394/Na-love-lososov-z-cyklu-potulky-po-Skotsku.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?