Dve noci pod ľadovcom – potulky po Islande

Autor: Veronika Bahnová | 20.2.2007 o 8:38 | Karma článku: 12,35 | Prečítané:  3617x

Island je krajina ohňa, vody a ľadu. Vlajka Islandu je červený kríž, čo znamená sopečná žiara, ten je ohraničený bielou farbou, čo znamená ľad a sneh a okolo kríža je modrá farba, čo znamená more, ktoré tento ostrov obmýva. Túto časť chcem venovať ľadovcom, s ktorými sme sa stretali na potulkách po tejto krajine.

mp.bmp Island má asi 50 ľadovcov, z ktorých najväčšie sú na juhu ostrova. Vznikli asi pred 2500 rokmi a zaberajú asi 11% povrchu tejto krajiny. Prechádzali sme popri niektorých z nich. Langjökull (s rozlohou asi 950 km²), Mýrdalsjökull (s rozlohou asi 700 km²) a strávili sme dve noci pod najväčším z nich - Vatnajökull (s rozlohou asi 8 300 km²). Ak je váha ľadu veľká a podkladová hornina ho nedokáže udržať, ľadová hmota steká v podobe ľadovcových splazov a vytvára tak rieky zo snehu a ľadu. Pohybovať sa po ľadovci je dosť nebezpečné a bez sprievodcu sa neodporúča. Iba skúsenosťou sa dá predísť tomu aby sa človek neprepadol do neviditeľnej ľadovcovej trhliny. Ľadovcové splazy v týchto sopečných oblastiach berú so sebou aj sopečný prach, ktorý sa vlní ako čierna rieka na bielom povrchu. Plocha ľadovcov sa postupne zmenšuje vplyvom globálneho oteplenia a na Islande aj vplyvom sopečnej činnosti.  Naposledy sa v roku 1996 po erupcii jednej zo sopiek pod ľadovcom Skeiđarásandur uvoľnilo veľké množstvo prívalovej vody, ktoré zmietlo všetko, čo jej stálo v ceste. Vody z ľadovca tvoria rieky, ktoré tečú na severe do Grónskeho mora a na juhu do Atlantického oceánu. Niekedy sa z ľadovca odtrhnú kusy ľadu a plávajú v ľadovcovom jazere a odtiaľ do mora.   

L_000.jpg 

Jedným z prvých ľadovcov, ku ktorému sme sa priblížili bol Mýrdalsjökull. Samozrejme aj pod ním je jedna z činných sopiek, ktorá tu narobila obrovské škody, keď zaplavila celé územie.   Tento ľadovec môžeme vidieť i z pobrežia, z miesta Dyrhólaey, 110 m vysokého skalného oblúku nazývaného i „Bránou Islandu“. 

L_00.jpg

Keď sme zakladali stanový tábor v národnom parku Skaftafell pod ľadovcom Vatnajökull bol už podvečer a tak sme si pozreli v informačnom centre film o katastrofe po výbuchu sopky pod ľadovcom. Odfotila som si záber z filmu, práve v okamihu výbuchu. A to som nemala robiť. Celú noc som počúvala zvláštny šuchot posúvajúceho sa ľadu, neďaleko nášho stanu.   

L_04.jpg

K výbuchu v noci nedošlo a tak sme hneď ráno vyliezli na vrchol odkiaľ sme mohli pozorovať ľadovú rieku so sopečným prachom tiahnúcu sa niekoľko kilometrov.  

L_06.jpg  

L_05.jpg

Dotýkali sme sa zvrásnenej ľadovej plochy.

L_07.jpg

L_08.jpg

 A v údolí sme kráčali po zvyškoch topiaceho sa ľadu plávajúceho do rieky a potom do mora. 

L_09.jpg

L_11.jpg

L_02.jpg

Nenechali sme si ujsť ani plavbu po ľadovcovom jazere.

L_16.jpg

Obchádzali sme kusy ľadovcov, zvonku vyzerajúcich bezpečne, ale pod hladinou mohli mať neznámy a teda nebezpečný tvar. 

L_13.jpg

L_14.jpg

Jemne tyrkysová farba sa dosiahne vtedy, ak je sychravé počasie, ak nie je veľa slnka. A tak sme mali kus šťastia. Ľad bol krásne sfarbený a my sme pri hýkaní od tej nádhery drkotali zubami, bola tam riadna kosa a ešte aj mrholilo. Ale brázdiac na člnoch sme pozerali na neuveriteľné tvary.

L_15.jpg

L_20.jpg

Na ceste okolo tohto ostrova sme za dva týždne precestovali cez tisíc kilometrov autobusom a cez sto kilometrov pešo aby sme zblízka videli neskutočne krásnu, dramatickú a ešte stále geologicky živú oblasť našej planéty. Prežili sme aj túto časť cesty Islandom a táto krajina navždy zanechá v nás čarokrásne spomienky na zem, ktorá je ešte mladá v porovnaním s naším kontinentom. Stojí za to ju vidieť aj keď je ťažké tam žiť

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Beblavý a spol. ukončili blokádu parlamentu

Premiér Pellegrini odsúdil konanie šestice z koalície PS-Spolu.

Streľbu pred dvoma barmi v nemeckom Hanau neprežilo deväť ľudí

Podozrivého našli mŕtveho v byte, spolu s ďalšou osobou.

Cynická obluda

Danko v Slobodnom vysielači

Danko dostal možnosť sa krásne opustiť pred jemu primeraným publikom. A tak začal hovoriť o mužoch a ženách.


Už ste čítali?