Starý dub – z cyklu odhaľovanie starých stromov

Autor: Veronika Bahnová | 6.5.2007 o 20:32 | Karma článku: 13,48 | Prečítané:  4724x

Dub je krásny strom. Je symbolom sily, odolnosti  a dlhovekosti. Dub, ktorý vám chcem predstaviť, sme objavili na Jahodníku v oblasti Malých Karpát.

Naše prechádzky k starému dubu smerovali celý rok. Nazvali sme si ich „Dubová míľa“, pretože od autobusovej zástavky, je k nemu niečo cez 1,5 km cez Jahodník a po žltej značke smerom na Polámané. Je ukrytý v lesnom poraste mladých bukov a tak sa nám vyjavil z lesa v čase, keď ho nezakrývalo lístie iných stromov. Odhadli sme jeho výšku cez 30 metrov. Jeho koruna je široko rozložená,  možno tiež do 30 metrov. Obvod kmeňa stromu má iste viac ako 4 metre.  Nie je zaradený do Katalógu chránených stromov  aj keď tam právom patrí. Vek dubov podobnej veľkosti odhadujú na 300 rokov. Ktovie koľko rokov ten náš prežil?  Iste je na svete nejakú tú stovku rokov, pretože borka na jeho kmeni má hodne hlboké vrásky.

Dub sa latinsky nazýva Quercus. A slovo „Quercus“ pochádza vraj z keltského „guer“, čo znamená krásny a „cuez“, čo znamená strom. A náš dub je skutočne krásny v každom ročnom období.

Dub, ktorý vám chcem predstaviť, na zimu opadá a odhaľuje mohutnosť svojej koruny. Prvé konáre začínajú rásť vo výške kmeňa asi 6-8 metrov. Sú dlhé, na konci členité. Iba tam sa z jari až do neskorej jesene objavujú elipsovité listy vystrihnuté do pravidelných lalokov. Spočiatku sú bledozelené, v lete tmavozelené a na jeseň sa sfarbujú do žlta. Kvety je možné zachytiť na jar ako ovisnuté jahňady. Plodmi sú žalude umiestnené v zelenej čiaške.

Podľa dostupných zdrojov, vraj existuje niekoľko stoviek druhov dubov. Predpokladám, že ten náš je Dub letný, alebo Dub zimný alebo,...?. Možno odborník, ktorý si moje zábery pozrie nám to v diskusii spresní.

Stromy vyžarujú svoju zvláštnu energiu do svojho okolia. Nás pritiahol k sebe a očaril. Idúc okolo, vždy si ho nafotím a objavujem jeho krásu. Pozývam vás do galérie "Premeny Dubu na našej Dubovej míli".


Na mapke je vyznačená trasa dvoma čiernymi štvorčekmi. Prvý čierny bod je autobusová zástavka na rázcestí v Smoleniciach, potom smer Jahodník a po žltej značke. Druhý čierny bod označuje miesto, kde sa dub nachádza. Prejde sa mostíkom cez malý potok doprava. 

D000.jpg

Na jeseň nás vtiahla „čiasi“ ruka pozrieť si bukový lesík a medzi stromami sa črtali kontúry velikána.

D01.jpg

A stáli sme ohromení jeho rozmermi v porovnaní s mladými stromami okolo.

D02.jpg D04.jpg D05.jpg 


 

Prišla zima a šedá borka duba pekne ladila so snehom, jeho peň, koruna i drobný detail konárov skrútených časom D10.jpg D12.jpg D13.jpg   

 


Je máj. Náš dub je zahalený listami okolitých stromov a nad nimi je koruna z jeho elipsovitých hlboko laločnatých listov

D30.jpg

D31.jpg

D34.jpg

  

Dub je starý a jeho peň je z jednej strany zranený, nahlodaný lesnými škodcami a z druhej strany vidieť hlboko zvráskavenú kôru tohto stromu.

D32.jpg

D36.jpg 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?