Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

„Máš deti aj nemáš deti...“ (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Je to isto ťažké,

a asi každá matka si dáva, kým sú jej deti malé, socialistický záväzok, že ona bude tou najlepšou svokrou pod slnkom, lebo z absolútnou istotou vie, akým spôsobom im nechce zasahovať do života. Paradoxom je, že väčšina si vymyslí svoj vlastný spôsob, ako zasahovať. Zmierovanie sa s faktom, že dieťa už nie je dieťaťom je zrejme ťažké pre všetky matky. Niektoré to pochopia rýchlo, niektoré až po konfliktoch, ktorých boli zdrojom a niektoré nikdy. Tých mi je vskutku ľúto, lebo si myslia, že prišli o svoj svet a snažia sa ho vrátiť tam, kde bol. A tým ešte viac šklbú putá a dobré vzťahy, pre ktoré si boli kedysi s deťmi blízke.
 

Nat,

reakcia nižšie :-)
 
Hodnoť

Natalie,

z tvojích slov čítam, že máš kus z toho o čom píšeš zažité :-) Ak je to tak, tak je to fajn, pretože iste vieš/viete, čo si do svojej rodiny pustíš/pustíte a čo nie. Držím ti/vám v tom palce.
 

:-)

Máš pravdu, Veronika.
Chyba bola asi na našej strane. Boli sme príliš mladí na to, aby sme si vedeli vážiť vlastné súkromie, takže sme dovolili zasahovať do našich vecí takmer každému.
A tak sa mi zdá, že v tomto ohľade sme dospeli až prednedávnom. Ale radšej neskoro, ako nikdy. :-)
Ďakujem za milé slová a za pekný článok.
 
Hodnoť

 

mne matka tak zasahovala do života, že ja dávam deťom absolútnu voľnosť. Samozrejme, že trpím, že druhá stará mama je viac s vnúčatami (býva takmer za rohom) ako ja, ale je to ich život a oni potrebujú svoju slobodu takisto, ako sme ju potrebovali my. A sme radi, keď sa zídeme, užívame si to. A ani by ma nenapadlo zsahovať im do životov, pokiaľ vy samozrejme syn nezačal nejako vyvádzať. Nakoniec sú dospelí, samostatná jednotka = sami sú zodpovední za svoje problémy. V žiadnom prípade by som nechcela, aby sa ma dospelé deti držali za sukňu, tak ako je to u mojej nevesty. Myslím, že aj starí rodičia už potrebujú nádych a výdych.
 

mama ti zasahovala do života

a zrejme si ju nevedela/nechcela/nemohla? "odstrihnúť. Je fajn, že sa ti darí nezväzovať týmto deti.
.
Aj mne sa nedostáva byť častejšie s vnúčatmi, lebo sú ďaleko, rodičia sa takto rozhodli a je to/musí to byť O.K. aj pre mňa
.
Máš pravdu je viac času na vlastné dýchanie :-)
 

 

moja mama sa nedala odstrihnúť. Velila celej rodine, aj neteriam a synovcom! Generál.
A mám pocit, že začínam žiť len teraz. Deti sú veľké, majú svoj život, nik mi už nerozkazuje a ja zrazu môžem ísť kam chcem a kedy chcem. Teším sa ako malé decko:)
 

je to vidieť germa,

že si dosť dlho sama sebe panom :-))), teším sa s tebou
 

Germa,

mne síce mamina do života nezasahovala a manželova to vzdala, keď videla, že sa to míňa účinkom (ale teraz vychádzame spolu relatívne dobre).
*
Ja si tiež radšej kusnem do jazyka a myslím si svoje. Sú už obaja dospelí a dnešné trendy výchovy sa líšia od tých z minulého storočia:-). Moja dcérka žije so svokrou v jednom dome a za tú krátku dobu už zažila hodne, vrátane vyhodenia z domu.
 

hm,

Packa, niekedy to dlho trvá, kým sa dve gazdiny dohodnú v jednej domácnosti, nie je to jednoduché ani pre jednu z nich. Držím palce aby sa to dcére podarilo ...:-)
 

 

....dcérka nežije so svokrou v jednej domácnosti, ale v jednom dome. Skoro po roku, kedy žili aj s malou v podnájme, ich prišla zavolať späť. Celý problém vznikol z toho, že u nás na dedine, keď sa narodí človieča, taknejak si babka hneď myslí, že to len pre jej potešenie a že sa bude o neho starať a vychovávať ho ONA. A tu narazila kosa na kameň, pretože dcérka je mestské dieťa, s inou výchovou a chce si svoje dieťa vychovávať po svojom s manželom.
 

a ako to teraz zvládajú?

svokra, dcéra a jej muž?
 

 

...dúfam a verím, že im terajšie prímerie vydrží. Ona je totiž ťažko chorá a dcérka, napriek všetkému zlému čo jej spravila, sa o ňu stará. Veď žijú v jednom dome, tak sa jej to vidí normálne.
Akurátne vnučka si túto babku drží od tela a to keď ich vyhodila z domu mala len 3 mesiace, takže si z toho nemôže nič pamätať.
 

hm,

takže zmierenie/prímerie cez pomoc...
 
Hodnoť

Packa,

klobúk dole, že tvoja dcéra má tú vydrž. My sme bývali rok s našimi a takmer sme sa kvôli matke rozviedli. Svokra bola fajn, skutočne, dopriala by som takú svokru každému, ale tiež si NEVIEM predstaviť, že by sme bývali spolu. Ten môj pocit nezávislosti a slobody je veľmi silný.
 
Hodnoť

...

raz príde deň, kedy vyletia aj tie moje.. sú už dospelé, stavajú sa na vlastné nohy, ale ešte stále sú u nás..
Musím sa priznať, že nie oni sa, ale ja ich postupne odstrihávam odo mňa.. aby o sebe rozhodovali sami a sami niesli dôsledky svojich rozhodnutí, lebo si deti majú plniť svoje sny, nie sny svojich rodičov.. .. samozrejme, že im dávam rady (ako ostatne každá mater :-), ale moja rada končí vždy dodatkom...,,ale rozhodnúť sa musíš iba sám"..

 

:-)

ano, takto to nejako začína, keď sa odstriháva druhá pupočná šnúra, tá ktorá sa vytvorí každodenným životom spolu. Držím palce, nech sa podarí deťom vzlietnuť a nech si nájdu dobrý smer...
 
Hodnoť

...to je veľmi pekné zamyslenie ;o

...pravdupovediac, občas sa nad osamostatňovaním našich detí zamýšľam. Ako to raz ja zvládnem...? Viem, že chcem byť takou svokrou, akou je aj tá moja-mamička môjho muža a babička našich detí. Len či budem taká silná...
 

nesmieme nikdy zabúdať,

že tak ako sme my chceli slobodu a nezávislosť, tak ju chcú aj anše deti. Deti nemáme predsa preto, aby sme im nedovolili vyletieť z hniezda. Mysli na to.
 

ak si kladieš otázku,

či budeš tak silná, tak asi máš trochu strach,...môžem ti prezradiť tajomstvo, zvládneme to všetky mamy,
.
a ty poznáš o niečo viac ako mnohé z nás, takže si dovolím predvídať..., že aj teba budú nevesty/zaťovia? volať mamička :-))
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Eva Bacigalová: Do roka a do dňa (1. časť) 152
 2. Peter Pollák: Nedám sa zaočkovať! Toto sú dôvody 117
 3. Ján Komrska: Marcyho hora, New York 93
 4. Ján Šeďo: Ešte niekto pochybuje o nutnosti výmeny predsedu vlády ? 90
 5. Lucia Livschitz Kollárová: Moji zaočkovaní svokrovci, suseda bojujúca o život a môj mŕtvy otec 74
 6. Matúš Lazúr: Naozaj musíme očkovať náhodných okoloidúcich aby sme vakcínu nevyhodili ? 66
 7. Jaroslav Mottl: Denník koviďáka 2020 61
 8. Ladislav Piršel: Ako by to vyzeralo, keby malo Mongolsko I. Matoviča? 59
 9. Stanislav Martinčko: Je R. Fico už aj korunovaný špiceľ? 58
 10. Simona Kyselicová: Kúpat' sa s kosatkami? Prečo nie! 51

Rebríčky článkov


 1. Martin Konečný: Kompromis náš každodenný
 2. Jozef Legény: Zomrieť na Matoviča - najpravdepodobnejšia príčina smrti 2 368 občanov navyše v roku 2020
 3. Olívia Lacenová: Ekonomika eurozóny sa zrejme opäť rúti do recesie
 4. Peter Biščo: Čo politik to švindler, čo švindler to politik.
 5. Stanislav Martinčko: Je R. Fico už aj korunovaný špiceľ?
 6. Martin Krištoff: Lagardeová sa drží sa výhľadov oživenia
 7. Štefan Vidlár: Chaos boys
 8. Július Kovács: Celoplošné testovania jediná cesta ako sa učinne brániť coronavírusu. Video
 9. Miriam Studeničová: Ľudia nevedia čo chcú!
 10. Július Kovács: Jozef Brheľ zabudnutý oligarcha Mečiara a jeden zo zakladateľov Smeru


Už ste čítali?