Viem o com je rec, lebo to iste sa stalo tento rok aj mne a urcite aj viacerym. Zvlastne ako sa priroda chova kazdy rok inak... 2012 - ani mucnatka,ani perenospora,ani skorce, ani osi. Tento rok - vsetko naraz a totalne invazivne... Vinohradnictvo je loteria, ale taka je priroda. Vinarstvo sa da robit iba s pokorou k nej.
mne tie k.r.y zlikvidovali postupne čerešne, paradajky, hrozno, jablká,broskyne......tento rok...minulý nie...čo bude o rok ? Ale jedno je isté....v zime do krmítka nedostanú nič....
poopravím. Škorec je sťahovavý vták a na Sloviensko prilieta niekedy v marci. Keďže vtedy ovocie nie je, živí sa hmyzom. Keď hniezdi, mladé nekŕmi ovocím, ale hmyzom. Hniezdi aj 2x do roka, počas jedného dňa dokáže kŕmiť mladé aj 200 - 300 krát. Vtedy je užitočný. Ak do krmítka na zimu nedáš nič, pravdepodobne tým vytrestáš len ostatné užitočné vtáky, najmä sýkorky. Inak s Veronikou súhlas, je to hrozné, ako ti škorce dokážu zlikvidovať to, o čo sa celý rok staráš. V tomto prípade nepomáha strieľanie do vzduchu, škorce sú inteligentné, vidia, že sa nič nedeje, a na rachot si zvyknú. Len streľba do kŕdľa pomáha, ale to zase protestujú ekoteroristi, a myslím, že je to zakázané aj zo zákona. A ešte zareagujem na Janku dolu, radšej plastikovú záhradu na čas, ale mať úrodu. Ja toho mám málo, ale mám známych, ktorí naťahajú siete a majú pokoj. Mne najviac pijú krv pĺže, tie svetlohnedé. Údajne je to invazívny druh zo španielska, ktorý sa sem dostal s dodávkami ovocia. A najhoršie je to, že u nás nemajú nepriateľa. Likvidujú zeleninu, kvety, všetko. Bez milosti ich zabíjam.
je to tragédia ak je to pre niekoho hlavný zdroj obživy. Dcéra má vinicu, jednu už rodiacu a jednu čerstvo zasadenú a tiež ju tam každú chvíľu zaskočí niečo, čo nečakala. My sme mali višňu, ktorá tiež bola stále taká problematická, samé choroby, vošky a neviem čo ešte a nakoniec plody tiež vtáky zďobali skôr ako my:) Po cca 4 rokoch sme ju nekompromisne odstránili a vôbec mi nie je za ňou ľúto. Najkrajšia bola, keď kvitla.
natiahnuť na celý strom takú ochrannú sieť, dostať to v obchodoch, no ale povedz, čo by to potom bola za záhrada, keď koruny stromov by boli z umelej hmoty?.) A tá robota okolo toho.
Dotačná politika do poľnohospodárstva u nás a napr. v Nemecku je odlišná. Lenže my zas dostávame od EU viac na kanalizácie obcí, rekonštrukcie škôl, obecných úradov,námestí obcí atd... To, čo už inde vybudované je. No možno raz aj u nás niekto prispeje na ochranné siete, zatiaľ je podpora skôr na sociálne programy a zamestnávanie mladých, tiež investorské dotácie na podporu zamestnanosti atd. Však vieš, každý štát má iné priority:)
Tento rok mi zlikvidovali prvu urodu kustovnice:-) Co uz, treba sa poucit a na rok prekryt sietou vsetko, co ich puta farbou - ak o to nechceme prist:-)
Je to na nervy
keď som tam stála a fotila